top of page

כתיבת ספר משפחתי

איך להנציח את הסיפור המשפחתי שלכם באמצעות ספר

איך זה קורה?

איך מעלים זכרונות 
והופכים אותם לספר

בשלב הראשון נערוך סדרת ראיונות ונאסוף חומרים נוספים מבני המשפחה

עם השלמת הראיונות וסיום איסוף החומרים, המידע והחומרים יעובדו וייכתבו כביוגרפיה משפחתית

אחרי שהכתיבה תושלם,
תקבלו את טיוטת הספר לאישור

לאחר אישורכם את הטקסט,
ייאספו תמונות
והספר יעומד ויעוצב

אתם מרוצים?
הספר יורד לדפוס

בסיום התהליך
תקבלו את הביוגרפיה המשפחתית שלכם בכמה עותקים שרק תרצו.

הרגע הזה יכול להגיע פתאום, בעקבות גילוי אקראי בדבר אחד מענפיו של העץ המשפחתי (למשל: תמונה שהתגלגלה לידי המשפחה, פרט גנטי שלא היה ידוע לפני כן, או שכנה ישנה שיצרה קשר אחרי שנים ובפיה סיפור מפתיע שאף אחד לא הכיר). הגילוי החדש יגרה את עצבי הנוסטלגיה של אחד מבני המשפחה וישלח אותו למסע של מחקר ותיעוד משפחתי.

הרגע הזה גם יכול להגיע, באופן די מתבקש, בעקבות הכנת עבודת השורשים של אחד מבני הדור הצעיר, לרוב יהיו אלה בכור או בכורת הנכדים, שיישלחו למשימת תיעוד קורות משפחתם ובכך יעוררו גם במבוגרים רצון לדעת עוד ולתעד, אחת ולתמיד, את הסיפור המלא. 

 

ולא תמיד זה "רגע". לפעמים זה שלב מתמשך בחייה של משפחה. תקופה, אפילו שנים רבות, שבמהלכן אחד מבני המשפחה או כמה מהם מביעים עניין בקורותיו של העץ ומפתחים אט-אט השתוקקות לתעד את ההיסטוריה המשפחתית, עד שבאחד הימים הם מחליטים להניע את הרעיון ולגרום לזה לקרות: התהליך של כתיבת ספר משפחתי יוצא לדרך.

אבל תיעוד ההיסטוריה המשפחתית, גם כשכבר מחליטים לעשות זאת, הוא לא עניין של מה בכך. "משפחה" הוא מושג מורכב, והמורכבויות שאפשר למצוא במשפחות די מגוונות: מורכבויות טכניות שמציגות אילנות יחסים רחבים ומסועפים שנמתחים עד אינסוף, לצד מורכבויות גנטיות הקשורות בתורשות העוברות בין הדורות, וגם מורכבויות שבמהות, הנוגעות למערכות היחסים שבין בני המשפחה (אלה הן לרוב המורכבויות המרתקות ביותר). כך או אחרת, לכל משפחה סיפור משלה וזה אף פעם איננו סיפור פשוט. למעשה, המורכבויות עצמן הן מה שעלול לפעמים לדחות את ההחלטה של כתיבת ספר משפחתי, מחשש להעמיק במורכבויות הללו או לעורר אותן מחדש. כשאנחנו ניגשים לכתיבת סיפורה של משפחה, אנחנו יוצאים מנקודת הנחה שאיפשהו במהלך הדרך, נפגוש במורכבות כלשהי ושהתפקיד שלנו בעניין הזה הוא להבין את המורכבות אבל גם להבין איך להציג אותה בספר.

המטרה שלנו, תמיד, היא לכתוב עבורכם ספר שתעמדו מאחורי כל מילה הכתובה בו, ספר שתרצו להראות לכל העולם, כזה שימלא אתכם בגאווה גם בעוד שנה ושנתיים ועשור, שמצד אחד תרגישו בנוח עם כל מה שכתוב בו, אבל מצד שני, יהיה כתוב בעומק ובפירוט שירתקו את הקוראים, ובכך ישמר את המורשת המשפחתית שלכם באופן הראוי ביותר.

 

אז איך אנחנו כותבים ספר משפחתי?

כתיבת ספר משפחתי נפתחת אצלנו, כמו יתר תהליכי העבודה על ספרים תיעודיים, בסדרה של מפגשים. בתחילת התהליך אנחנו חושבים יחד איתכם מיהם האנשים מקרב בני המשפחה שיש בידיהם את המידע הכי מקיף לגבי המשפחה:

מי יוכלו ללכת איתנו אחורה עד סבא של סבא, מי יודעים לומר באיזו עיר נולדה סבתא רבתא, מי זוכרים תאריכי לידה ונישואין, ובעיקר, מי מכירים את כל התהליכים בחייה של המשפחה – ייסודם של בתי אב חדשים, הגירות, פרידות ומפגשים מחודשים, התפתחויות עסקיות, הסתעפויות של ענפים בעץ ועוד ועוד. האם יש מישהו אחד כזה שיוכל לספק לנו את רוב המידע ואת היתר נוכל להשלים מאחרים? או שיש כמה אנשים כאלה? האם יש בידי בני המשפחה תמונות ומסמכים רלוונטיים שנוכל לשבץ אחר כך בתוך הספר ובינתיים להבין מהן טוב יותר את הסיפור? יחד איתכם נבין עם מי כדאי לנו לדבר וכך נתכנן תמהיל ראיונות מתאים שיאפשר לנו לחקור את תולדות משפחתכם ביסודיות.

את הראיונות נערוך ברגישות ובכבוד לסיפור המשפחתי, ובראי העיקרון המנחה שהצגנו קודם – בדבר קיומן של מורכבויות משפחתיות והעדינוּת שבה יש להתייחס אליהן. כך, מצד אחד נאפשר למרואיינים לדבר בחופשיות ולהעמיק ככל שירצו (מה שיעניק לנו כמה שיותר פרטים שיעשירו את הספר שנכתוב), ומצד שני, לא בטוח שכל פרט שיסופר יקבל ביטוי במהלך כתיבת הספר. לפעמים נבין לבד מה מוטב שנעדן ולפעמים נבדוק איתכם אם תרצו שפרט מסוים יופיע בספר או תעדיפו שלא נכלול אותו כלל. ואם בכל זאת, כשתקבלו את הטקסט לידיכם, תמצאו בו פרטים שלא נוח לכם איתם, עדיין נוכל לשנות – לצנזר, לעדן, לעמעם, ובקיצור, לתקן כל דבר שתבקשו, לפני שנעבור לשלב העיצוב. 

ומה לגבי מה שלא ידוע? הרי ודאי יהיו פה ושם פרטים חסרים שאף אחד מבני המשפחה לא ידע להשלים. בהיבט הזה, נדאג לכתוב את הסיפור באופן שיעמעם את קיומם של פערי מידע – נעבוד עם מה שיש וגם עם מה שאין באופן שאמנם ישמור על סיפור מדויק, אבל כזה שנקרא ברצף ולא מבלבל את הקורא. 

מלבד המידע שנקבל מבני המשפחה, במהלך הכתיבה נערוך תחקיר בדבר התקופות והמקומות הרלוונטיים לסיפור, על מנת לדייק את כל מה שידוע, להעשיר את הסיפור ולהעניק לו תוקף היסטורי של ממש. השאיפה שלנו תהיה לכתוב את הסיפור המשפחתי שלכם באופן מקיף ככל האפשר, להעניק מקום לכל אחד מבני המשפחה, רבים ככל שיהיו, ולשקף את אופייה הייחודי של המשפחה, על המסורות והמנהגים שלה, השפה הפנימית, ההומור המשפחתי ומערכות היחסים האישיות שקושרות בין ענפיה. כתיבת ספר משפחתי היא מלאכה מורכבת ממש כשם שמשפחות הן מורכבות, וההתמחות שלנו היא באיסופן של אינספור פיסות מידע והרכבתן באופן שיעניק לעבר המשפחתי חיים חדשים ומלאי צבע.

בסופו של התהליך תקבלו לידיכם ספרים יפהפיים, מעוצבים ומודפסים במקצועיות, ובתוכם הסיפור המשפחתי שלכם – בהיר, קולח, כתוב להפליא. ספרים שמכילים את כל המורשת שלכם מא' ועד ת'. ספרים שיהיו הנכס המשפחתי שלכם. לכם, ולכל הדורות שיבואו. 

0002_NEL7510-.jpg

מייסדת רובין הוצאה לאור

סופרת, משוררת, עורכת ומלווה כותבים

מחברת הרומן "פרש תורכי ונערה"

חושבים להתחיל תהליך כזה?

יש לכם שאלות?

מה מסתתר
באריזות שלנו?

bottom of page