top of page

ממדף הספרים שלנו

[כאן מותר לשפוט ספרים על פי הכריכה]

כריכה אחורית של הספר נסיך המלאח
כריכה קדמית של הספר נסיך המלאח

עבור חיים שירן, מקנס שבמרוקו הייתה בירת העולם. הוא התגלה על במת תיאטרון קהילתי במקנס ומשם פרץ את דרכו לעולם התיאטרון הסוער של פריז בשנות ה-60. מקדמת הבמה עבר לאולפניה השוקקים של הטלוויזיה הצרפתית, ואז עלה לישראל כדי לקחת חלק בייסודה של הטלוויזיה הלימודית משום שהאמין בכל ליבו בכוחה של הטלוויזיה לחולל שינוי חברתי עמוק. הוא הפך לבמאי טלוויזיה חלוצי שרתם את כישרונו האומנותי כדי להציג על המסך הישראלי תרבויות שנדחקו לשוליים ורוּקנוּ ממורשתן המפוארת, ובראשן התרבות המרוקאית על פייטניה, אומניה ומנהגיה. יחד עם רעייתו, הפעילה החברתית והמשוררת ויקי שירן, חתר לעיצוב מחדש של הזיכרון הקולקטיבי הישראלי. הוא היה יוצר מוכשר ופורה, פעיל חברתי ואיש עז נפש, מלא אנרגיה ושמחת חיים אשר היה גם איש משפחה חם ואוהב לאחיו ואחיותיו, בנותיו וחתניו, נכדתו ונכדיו. זהו סיפורו של חיים שירן, יוצר סדרת הטלוויזיה המיתולוגית "הילדים משכונת חיים", אשר נכתב על בסיס ראיונות שהתקיימו עימו במשך שנת חייו האחרונה ונחתם לאחר מותו בינואר 2022.

נסיך המלאח
‎סיפורו של חיים שירן

כריכה אחורית של הספר עקבות בחול
כריכת הספר עקבות בחול

עקבות בחול
‎סיפורו של יחזקאל זילברשטיין

במושבה חקלאית שתהפוך לעיר גדולה, גדל לו ילד סקרן. כרי החולות הזהובים שסביבו יהיו לו למרחבי משחק ושעשוע, מחקר וגיבוש זהות עצמאית. הוא ילחם ויתאהב, יִלְמַד ויְלַמֵּד, את אורו הייחודי יקרין על סובביו באופטימיות תמידית ובהומור מלא חיים. בראשון לציון, העיר שהייתה לו לבית מראשית חייו, ישאיר את עקבותיו – כמי שכרוניקת חייו תיכרך בהיסטוריה שלה, כאבא לשלושה ילדים יקרים אותם יגדל במסירות יחד עם שרה אהובתו, וכאיש חינוך, מורה ומנהל, שיטפח אלפים מתלמידי העיר. זהו סיפור על הרפתקן בעל חיוך נצחי. זהו סיפורו של יחזקאל זילברשטיין.

כריכה אחורית של הספר במלח ובמים
כריכת הספר במלח ובמים

במלח ובמים
‎סיפורה של חיה אפריון

על חופו של ים המלח משתזפת נערה. השהות המרפאת במרחבי המלח והשמש היא לה כטבע שני. הנערה היפה, המרדנית, בתם של מי שלחמו על חירותם ועל עצמאותה של מדינת ישראל, תגדל ותהפוך גם היא ללוחמת. בעקשנות והתמדה היא תוביל להכרה בזכויותיהם של אחרים ותקים את אגודת חולי הפסוריאזיס בישראל. יהיה זה מפעל חייה הראשון. במקביל, תבנה את מפעל חייה השני, כשתהפוך לרעיה אוהבת ולאם ולסבתא שליבה מלא אהבה וידה רחבה תמיד. זהו סיפור על אישה קטנת מימדים וגדולת רוח. זהו סיפורה של חיה אפריון.

כריכה אחורית של הספר מאה שנים של בריאות מזל ותקווה
כריכת הספר מאה שנים של בריאות מזל ותקווה

מאה שנים של בריאות, מזל ותקווה
‎סיפורו של מאיר ליפא לבנטון

נובמבר 1918, רומניה. זה עתה הסתיימה מלחמת העולם הראשונה ותינוק בא אל העולם. מרגע היוולדו יידעו חייו נדודים, עוני, פחד ומצוקה. אבל אל כל שנה ממאה שנות החיים שייאספו מאז, הוא יידע ליצוק גם הרבה תקווה ומשמעות, כדי לשפר את גורלו. מיטלטל בין אירועים היסטוריים ותמורות פוליטיות, הוא יעשה שימוש בתושייתו הרבה כדי להפוך כישלונות לשיעורים לחיים והזדמנויות להצלחה. זהו סיפורו של איש היוצר את גורלו ובורא את מזלו. זהו סיפורו של מאיר ליפא לבנטון: "תתי".

כריכה אחורית של הספר סיפור שמתחיל בלמברטה
כריכת הספר סיפור שמתחיל בלמברטה

סיפור שמתחיל בלמברטה
שרה ויחזקאל זילברשטיין
ששים שנו
ת נישואים

גלגלי הלמברטה דהרו על האספלט בגשם השוטף. ידיה נאחזו במותניו ולא הרפו. חום מילא את ליבו, חיוך נמתח על שפתיו. רכובים על הקטנוע הקטן, עתידם נסלל לפניהם עם כיוונה של הרוח. ​ הלמברטה כבר מזמן איננו, אך סיפורם עוד נכתב. זהו סיפור שיש בו הכול: צחוק ושמחה, צער האובדן ואהבה. שישה עשורים של שותפות שדוֹק נעורים עוד דבק בה. זהו סיפורם של שרה ויחזקאל זילברשטיין.

כריכה אחורית של הספר קזבנלקה אהובתי
כריכת הספר קזבלנקה אהובתי

קזבלנקה, אהובתי
‎סיפורה של רחל וידבסקי

"כולנו שומרים בליבנו את הרגעים הקסומים והיפים ההם, ומרבים לדבר ולהזכיר ולספר לילדינו ולנכדינו, אודות החיים המאושרים והשמחים שהיו לנו שם במרוקו, בבית הקטן והצנוע ובו אנשים גדולים מהחיים, שכל דאגתם הייתה לשמח ולדאוג אחד לשני, מקטן עד גדול – ובאהבה ענקית." (רחל וידבסקי) ​ *** זיכרונות ילדות מתוקים מצטרפים אל חוויות ממסע עלייה וקליטה בישראל של שנות ה-50, והופכים לסיפור חיים מלא חום ואהבה. זהו סיפור המתובל בערבית-מרוקאית וברגעים משפחתיים יקרים מפז, סיפורה של אישה שנדיבות הלב וחדוות החיים הם יסודות חייה. זהו סיפורה של רחל וידבסקי.

כריכה אחורית של הספר תפיסות חיים
כריכת הספר תפיסות חיים

תפיסות חיים
שלומית בוכניק

"פתאום, באמצע החיים, מגיעה שנתך השישים. כשהשנה הזו התקרבה, מצאתי את עצמי מקבלת החלטות משונות הקשורות לדרך בה אעביר אותה. חלקן קשורות לערכים, לנתינה ולעשיית טוב לעולם וחלקן, חשובות לא פחות, קשורות בלעשות טוב לעצמי. טוב אחר מתמיד. הראשונה שבהחלטות הייתה כתיבת ספר, אותו אתם אוחזים בידיכם, אשר יציג בפני הקוראים תובנות שקרמו עור וגידים במהלך חיי, תפיסות חיים".   שלומית בוכניק, אשת חינוך, ילידת חודש תשרי תש"ך (1959), תושבת היישוב פדואל. אמא לילדים משלה וכאלה שקבלה במתנה, סבתא לנכדים, נשואה ושותפה לאלדד. לא מבזבזת זמן. תמיד עמוסה ותמיד יש לה פנאי. משתדלת להפיק ממנו את המיטב.

כריכה אחורית של הספר סיפורו של סוחר
כריכת הספר סיפורו של סוחר

סיפורו של סוחר
מסע חייו של אהרון שירזי

ליל קיץ אחד, הוא נפרד באקראי מאיראן מולדתו. בן חמש-עשרה בלבד הגיע לישראל לבדו, וכל רכושו הם הבגדים שלגופו והנעליים שלרגליו. הבדידות לא הייתה לו למכשול. זריזות מחשבתו וחושיו החדים ליוו אותו לכל אשר הלך, וכך הפכו אכזבות לשיעורים והזדמנויות להצלחות עסקיות. זהו סיפור על איש שבחריצות וללא מורא, יצר לעצמו חיי שפע ועשייה, המושתתים על ערכים איתנים וביטחון בדרכו. זהו סיפורו של סוחר: אהרון שירזי.

כריכה אחורית של הספר בדרכו שלו
הדכריכת הספר בדרכו שלו.png

בדרכו שלו
סיפורו של שלום חי

זיכרונות ילדותו נמתחים בין סמטאותיה העירוניות של בגדד למרחבי הטבע של הגליל בראשית ימי מדינת ישראל.​ בין שני הקטבים הללו נפרש סיפור על יתמות והגירה, ובמרכזו ילד שהפך לאיש בטרם עת. את חייו הענפים ומלאי התוכן בנה בעשר אצבעותיו, כשהוא מצויד בתושייה אינסופית, בלב רחב ובשכל ישר. מלווה בשושנה, אהובת נעוריו, סלל קריירה ציבורית אשר הפכה אותו ליקיר העיר אור-יהודה, ויחד עם שושנה, הקים משפחה גדולה ומפוארת, גאוותו הגדולה. זהו סיפורו של שלום חי.

כריכה אחורית של הספר איש בר לבב הוא
כריכת הספר איש בר לבב הוא

איש בר לבב הוא
סיפורו של מאיר כהן

בתוניסיה של ימי מלחמת העולם השנייה, נער צעיר טווה את גורלו.​ חלום הולך ונרקם בקרבו, חלום אודות ארץ ישראל שתהיה לו לבית. מסעו אליה הופך אותו לאיש ולמנהיג.​ יחד עם ג'ינה, אשתו הטרייה, הוא מגיע לבסוף אל אדמתה, נלחמם על עצמאותה ובונה בה את חייו: חיי אב גאה לשישה ילדים, חיי בעל מסור ואוהב וחיי לוחם צדק אמיתי, שלצד קריירה ארוכת שנים בבית החולים רמב"ם, פועל בנחישות חסרת גבולות למען זכויות עמיתיו. ​ זהו סיפור על אומץ, מסירות ואהבת אדם. זהו סיפורו של מאיר כהן.  ​

כריכת הספר נמר בשלג

נמר בשלג
סיפורה של חיה זינגר

אוטפוצק, פולין. על שמיכת שלג גדולה פוסעת אישה. ילדה המשקיפה מבעד לחלון עשוי זגוגיות צבעוניות, מציצה עליה. חייה של הילדה עומדים להשתנות. מי שהיתה תינוקת יהודייה לזוג הורים אמידים, הופכת ליתומה נוצרייה ואז שבה להיות ילדה לאם יהודייה, שורדת המלחמה. גורלה רצוף הסתירות של הילדה מסתעף ונמתח לעבר ארץ ישראל, שם תבנה חיים חדשים ותחלום על משפחה, כשברקע, כהה ומטושטשת, פולין מולדתה. היא תאחה את שברי זהותה, תצמיח שורשים חדשים, תתאהב, תיבנה, תכאב ושוב תשתקם. זהו סיפור על סודות, מטמורפוזות וחסדים. סיפור על נחישות ואהבת החיים. זהו סיפורה של חיה זינגר. ​

הפלדמנים
סיפורה של משפחה

ונגרוב שבפולין, סיביר שברוסיה, אוש שבקירגיזסטן, וצלר שבגרמניה, לוד שבישראל. תחנות רבות עברו הפלדמנים במשך תשע שנות נדודים, מפרוץ מלחמת העולם השנייה ועד שהגיעו לישראל. במהלכן נעקרו מביתם, הוחזקו במחנות עבודה וסבלו מטרגדיות ואבדות מצערות. חמישה אחים, אחות, ואימם, אשר לא זכתה לסיים את המסע יחד עם ילדיה. מורשתם כמוכרי בשר כשר בפולין הכתה שורשים חדשים בישראל והגיעה לשיאה תחת ידיו של הנכד ישראל פלדמן אשר הפך את המסחר המשפחתי הצנוע לסיפור של הצלחה ושגשוג. זוהי ביוגרפיה משפחתית המגוללת סיפור של הישרדות וצמיחה מתוך תלאות המלחמה, סיפור על חוסן נפשי ולכידות משפחתית. זהו סיפורם של הפלדמנים.

כריכה אחורית של הספר הפלדמנים
כריכת הספר הפלדמנים
כריכה אחורית של הספר אף פעם לא באמת לבד
כריכת הספר אף פעם לא באמת לבד

אף פעם לא באמת לבד
ד"ר צופיה ברזילי

"המילים אפסיות מול הדבר הזה. אם עליי להשוות את החוויה הזו למשהו, אנסה לתאר זאת כך: היזכרו בחוויית התאהבות משמעותית שהייתה לכם בחייכם. עכשיו דמיינו את התחושה הזו מתקיימת במשך חצי שעה ביום, כל יום, כמה שרק תרצו." ​ בכנות ובאומץ מגוללת ד"ר צופיה ברזילי סיפור אוטוביוגרפי נוגע ללב, ועם זאת בעל תועלת רבה עבור מי שחפצים לסגל לעצמם יכולות רוחניות הטמונות בכולנו. 'איך מתקשרים?', 'עם מי מתקשרים?' ו'מה זה בכלל תקשור?' הן רק חלק מהשאלות שהתשובה עליהן מתקבלת במהלך הקריאה, תוך התוודעות לסיפוריהם האישיים של מתקשרים, אשר לוקטו מתוך מחקר הדוקטורט של ד"ר ברזילי באוניברסיטת חיפה. ממצאי המחקר מובאים כאן לראשונה בפני הציבור הרחב, לצד סיפורה של ד"ר ברזילי כמתקשרת בעצמה זה כשני עשורים. ​ "אף פעם לא באמת לבד" עוסק במסע המופלא שמזמנים החיים לאדם, מסע עתיר פחד, כאב וספק, לצד חדוות ההתפתחות וגילוי הייעוד בעולם. זהו ספר על תקווה, ועל הביטחון הקיים תמיד בתוך חוסר הוודאות של החיים, בזכות החיבור לרוח. התופעות המיסטיות המתוארות בספר הזה מתחדדות בבהירות ומשהות את הספק, ובזכות קולה הייחודי והבהיר של ברזילי, קל להתמסר לסיפור ולהיפתח לאפשרויות שאת טיבן מבקש הספר לבאר. בסופו אף תמצאו מדריך שיסייע לכם להתנסות בתקשור בעצמכם. ​ הספר שלפניכם פותח ערוץ מיוחד, רך ומזמין, אל מרחב ה"אפשר": התקשור אפשרי, החיבור אפשרי, ה"יותר", יהיה אשר יהיה – אפשרי. ​ ד"ר צופיה ברזילי חוקרת שאלות גדולות של החיים בסקרנות ובפתיחות. בעלת תואר ד"ר לפילוסופיה מהפקולטה לחינוך באוניברסיטת חיפה, מנחה ומרצה בתחום התקשור, התפתחות רוחנית, מיינדפולנס ופדגוגיה. מלווה תהליכי התפתחות פרטניים וקבוצתיים במגוון דרכים לשם מימוש והגשמת הפוטנציאל של האדם בעולם.

האריה משעריים
סיפורו של אריה פלד פליישמן

"השחקנים יצאו מחדר ההלבשה לכיוון האוטובוס, ואריה ביניהם, לבוש לראשונה בחייו במדי קבוצת כדורגל ונעלי כדורגל לרגליו. על החיים ועל המוות, אמר לעצמו, שלח רגל אל המדרגה ועלה על האוטובוס כשמאחוריו, בחדר ההלבשה, עדיין תחובה הכיפה שלו בכיס המכנסיים התלויים על וו." ​ הוא גדל בשכונת שעריים של שנות הארבעים, מול בית הכנסת התימני, בן למשפחה דתית ממוצא הונגרי ואוסטרי הסופג את השפה והתרבות התימנית מחבריו ושכניו יוצאי תימן. שם, על מגרש חול מאולתר התחום בין שני עמודי חשמל, התוודע למשחק הכדורגל והתאהב. הוא הפליא לשחק בזריזות חיננית ובתמרונים מתוחכמים, עד שלא היה אפשר לפספס את כשרונו ואהבת המשחק המובהקת שלו. בנעוריו, בגלגול כמעט אקראי של הגורל, כישוריו צדו את עינו של יחזקאל הרמלך, מאמן קבוצת מכבי רחובות, שהזמינוֹ לשחק בקבוצה ובכך הזניק עבורו קריירת כדורגל מקצוענית ורבת הישגים – במכבי רחובות ובמכבי שעריים, בנבחרת הכדורגל של חיל האוויר ובנבחרת ישראל, כשחקן וכמאמן. במקביל, פיתח קריירה מרתקת במרכז למחקר גרעיני (ממ"ג) שורק, ויחד עם אשתו דרורית, הקים משפחה שהייתה ועודנה מקור לגאוותו ולאושרו. זהו סיפורו של אריה פלד פליישמן.

כריכה אחורית של הספר האריה משעריים
כריכת הספר האריה משעריים
bottom of page