top of page

מתנה מקורית ליום נישואין

החיפוש אחרי מתנה מקורית ליום נישואין יכול להימשך לנצח, או זמן שירגיש כמו נצח, ולא משנה מי מחפש עבור מי. ילדים שמחפשים מתנה מקורית ליום הנישואין של ההורים, בני זוג שמחפשים מתנה עבור השותפים שלהם לחיים, עבור כולם מדובר בפיצוח שהוא לפעמים קשה יותר ממציאת מתנה הולמת ליום ההולדת, משום שכאן נדרשת התאמה לא רק לאישיות של מקבל (או מקבלי) המתנה, אלא גם לאופייה של הזוגיות. מתנה מקורית ליום נישואין תהיה כזו שמצליחה לגעת, באמת, בשני המישורים הללו – האישי והזוגי, ובכך יוצרת את התחושה המענגת של אלפי אסימונים מצלצלים.

 

מי מחפש?

נניח, לצורך הדיון, שלפנינו אישה שמחפשת מתנה מקורית לגבר ליום נישואין. הגבר הזה חי איתה, 30, 40, 50 שנים? היא מכירה אותו מלפני ומלפנים, היא יודעת מה הוא אוהב ומה הוא לא אוהב, היא יודעת מה גורם לו להתרגש ומה משאיר אותו אדיש. משום שהיא יודעת את כל אלה, יש סיכוי לא קטן שהוא כבר קיבל ממנה כמעט כל מתנה אפשרית שמתאימה לו. ממי אם לא ממנה?

ונניח שמדובר בשלושה ילדים, שני אחים ואחות, שמחפשים מתנה לרגל יום נישואין עגול של הוריהם. הילדים האלה כבר חגגו להורים שלהם כל כך הרבה ימי נישואין, קנו להם יותר מתנות ממה שהם זוכרים, מזר הפרחים שקנו מדמי הכיס לפני 25 שנה ועד לשובר העיסוי הזוגי שקנו לפני שנתיים. באמצע היו אלבומי תמונות משפחתיים, לוחות שנה עם תמונות הנכדים, סדנת טעימות יין זוגית, סופ"ש רומנטי בצימר, סט חלוקי רחצה מפנקים, שף פרטי שהגיע אליהם עד לבית ועוד ועוד ועוד. עם מה יוכלו להפתיע אותם הפעם? מה כבר יהיה מקורי מספיק כדי לרגש את ההורים שלהם באמת?

Senior Couple Portrait_edited.jpg
IMG_2175_edited.jpg

יש לכם שאלות נוספות?

אם כן, הכנו עמוד שלם של שאלות ותשובות על כתיבת ביוגרפיה, הוא ממש כאן!

כמו שאמרנו, מדובר בחתיכת פיצוח. ומה שאנחנו עומדים להציע כאן הוא משהו שככל הנראה לא תוכלו או תרצו "למחזר" בעוד 5 או 10 שנים. זו מתנה שמעניקים פעם אחת בחיים וזוכרים כל החיים: ביוגרפיה אישית או זוגית. בואו נצלול לתוך שני המושגים האלה.

 

ביוגרפיה אישית:

זוכרים את האישה שחיפשה מתנה מקורית לגבר ליום נישואין? דמיינו את האישה הזאת ואת בעלה, יושבים באיזו מסעדה נאה לכבוד החגיגה הזוגית שלהם. במהלך הארוחה היא מוציאה מהתיק מעטפה ומגישה לו אותה. בתוך המעטפה הוא מוצא שובר שעליו כתוב: "זהו שובר מתנה להפקת ביוגרפיה מסיפור חייך".

 

כשהוא מרים אליה את העיניים בבלבול, היא מחייכת אליו ואומרת לו שנראה לה שכדאי שכל הסיפורים שהיא שמעה ממנו במשך השנים, על השורשים המשפחתיים, הילדות שלו, הנעורים, הצבא וגם כל מה שקרה אחר כך, מאז שהיא הצטרפה לסיפור - נראה לה שהגיע הזמן לתעד אותם בספר.

 

"מה ספר?" הוא שואל אותה, "באמת?" והיא מחייכת שוב ומספרת לו על התהליך כפי ששמעה מאיתנו. תהליך שבו נגיע אליו הביתה כדי לשמוע ממנו את סיפור חייו, את כל הזיכרונות שלו כפי שיבחר לספר אותם. במשך סדרה של ראיונות הוא יוזמן לספר כל מה שיתחשק לו, להעמיק בסיפור שלו ואולי אפילו להבין אותו טוב יותר. הוא יעיר את העבר שלו לחיים, יצחק ויתרגש, יתמלא גאווה ואולי, מעת לעת, גם ימחה דמעה. 

כשנסיים את הראיונות ניגש לכתוב את הביוגרפיה שלו. מתמלולי הראיונות שערכנו איתו, נתחיל להרכיב את הפאזל, פיסה אחר פיסה, בניסיון למצוא את הדרך הכי מרתקת להעביר את הסיפור שלו, דרך שתתאים לא רק לסיפור, אלא לאיש עצמו. וכך נבחר את משלב השפה, את גוף המספר (האם תהיה זו ביוגרפיה או בכלל אוטו-ביוגרפיה המובאת כולה מפיו), את מבנה הסיפור ואת האופן שבו יוצגו שיאים, מפגשים חדשים ותובנות. 

כשנסיים לכתוב, נעביר אליו את טיוטת הספר. בפעם הראשונה הוא יקרא, באופן מסודר ורציף, את סיפור חייו. כל מה שעבר עליו, מה שאולי אפילו לא זכר שהוא זוכר, עניינים שנתפסו בעיניו פעוטים אולי יבהקו פתאום באור אחר, בחירות שעשה במהלך הדרך יקבלו משמעות, חוויות העבר יצבעו בצבעים חדשים, חיים ועשירים.

 

אם ירצה לשנות משהו בטקסט, להשמיט דברים שאמר, לעדן, או להוסיף, נעשה את כל אלה עבורו ונדאג להגיע לטקסט שהוא שלם איתו ב100%, מתרגש ממנו ולא יכול לחכות לחלוק אותו עם אהוביו. 

אחר כך נעבור לשלב העיצוב. הביוגרפיה שלו תעומד כספר, תמונות שמסר לנו ישובצו, כריכה מהממת תעוצב ובסוף בסוף – הספר ירד לדפוס ויהפוך למציאות מוחשית. עותקים יפהפיים של סיפור חייו, אותם יוכל להעניק לכל מי שירצה – ילדיו ונכדיו, אחיו ואחיותיו, חבריו, שכניו ומכריו. 

ואת כל זה העניקה לו אישה אחת – זו שאיתה הוא חולק את חייו, מי שמהווה חלק בלתי נפרד מהסיפור שלו, ומי שחשבה והאמינה שהסיפור הזה ראוי להישמר לדורות. מה שהתחיל בחיפוש אחר מתנה מקורית לגבר ליום נישואין הפך למשהו שהוא הרבה מעבר למתנה, או לתמונות, או למילים. דרך עוצמתית וייחודית להגיד לו – אתה משמעותי ואני אוהבת אותך. 

 

ביוגרפיה זוגית:

כמו שאמרנו בהתחלה, מתנה ליום הנישואין היא פיצוח מורכב כי כדאי שהיא תתאים גם לאישיות של מקבלי המתנה וגם לאופייה של הזוגיות. כשמדובר בתהליך של הפקת ביוגרפיה אישית שבני זוג מעניקים זה לזה המענה על הצורך ברור – מצד אחד, טבעה של ביוגרפיה הוא שהיא מותאמת לאישיותו של מקבל המתנה מאחר שהיא מתעדת את סיפור חייו האישי, והכול על בסיס מידע שבחר לחלוק בעצמו. ומצד שני, יש בה מאפיין זוגי מאוד עמוק, משום שסיפורה של הזוגיות שלוב בסיפור חייו, אבל יותר מכך, משום שהענקת תהליך כזה על ידי בן או בת הזוג, מבטאת אהבה והערכה אדירה. 

המענה הזה מתחזק כשמדברים על ביוגרפיה זוגית. כשילדים (או נכדים) מעניקים לבני זוג תהליך של הפקת ביוגרפיה זוגית, ההלימה בין המתנה לצורך היא לא פחות ממושלמת. האישי והזוגי מתחברים באופן יוצא מן הכלל והחוויה כולה היא חוויה זוגית, משותפת, שמאפשרת לחזור ולהיזכר במה שהפך את הזוגיות למה שהיא. 

כמו תהליך של הפקת ביוגרפיה אישית, גם ביוגרפיה זוגית מתחילה בסדרה של מפגשים – עם שני בני הזוג, עם כל אחד לבד או גם וגם (מפגשים אישיים לצד מפגשים משותפים). במהלך המפגשים אנחנו שומעים מהם את הסיפור האישי שלהם – מאיפה כל אחד הגיע, איך גדלו, מי הם היו לפני שנכנסו זה לחייה של זו. החלק הזוגי מקבל גם הוא מקום של כבוד – אנחנו שומעים מהם את סיפור ההיכרות שלהם, הקמת המשפחה והמשך החיים המשותפים יחד. אנחנו שומעים סיפורים על הילדים והנכדים, על החוויות שעברו יחד והמקום שכל אחד מהם תופס בחייהם. 

על בסיס כל אלה אנחנו ניגשים לשלב הכתיבה. אנחנו מנסים להבין מי האנשים שישבו לפנינו, מה הדריך את צעדיהם, מה הביא אותם למקום בו הם נמצאים היום, כאינדיבידואלים וגם כשותפים לחיים. וכך, שתי נקודות המבט שלהם מתחברות ומתמזגות להן והופכות לסיפור משותף, קולח, מרגש ואולי, אפילו, מלא רומנטיקה. 

המשך התהליך גם הוא זהה לשלבי ההפקה של ביוגרפיה אישית – מסירת טיוטה, תיקונים, עימוד ושיבוץ תמונות, עיצוב כריכה, דפוס. כל מה שנדרש כדי להפוך את הסיפור המשותף שלהם לספר הכי יפה, מעניין ואיכותי שנוכל ליצור. ספר אותו יחלקו בגאווה אינסופית לכל מי שהם רוצים, ובפרט לאלו שאחראים לכך מלכתחילה – אוהביהם שהתחילו בחיפוש מתנה מקורית ליום נישואין ומצאו את הדרך הכי מרגשת שיש להגיד לשניים האלה כמה הם אוהבים ומעריכים אותם. 

 

זהו אולי המקום לומר, בשולי הדברים, שאין באמת זמן נכון או "מתאים" להתחיל תהליך כזה וגם אין אנשים נכונים להעניק להם תהליך כזה. כהוצאה שרואה את עצמה כ"בית לסיפורי חיים", אנחנו מאמינים שכל סיפור חיים ראוי להיות מתועד גם אם הוא גדול, מסועף ומלא תהפוכות וגם אם הוא נתפס על ידכם כקטן. כל אדם הוא ייחודי ולכן, בעינינו, אף סיפור הוא לא רגיל. תהליך של הפקת ביוגרפיה, תהיה זו ביוגרפיה זוגית או אישית, מאפשר לאנשים לשבת, פעם אחת, ולספר על עצמם הכול, בלי פילטרים, בלי הפרעות. מהזדמנות כזאת יוצאים דברים נפלאים ודווקא הסיפורים ה"קטנים" שמסופרים לנו, אותם סיפורים יומיומיים, הם אלה שיכולים להפוך את הספרים למרתקים ביותר. התפקיד שלנו הוא להעניק לסיפורים האלה בית חם, ולמצוא את הדרך הנכונה ביותר לשמר אותם כמורשת משפחתית או לכל הפחות כזיכרון אישי. כל מה שאנחנו צריכים הוא שהאדם שיושב מולנו יהיה צלול דיו כדי לדלות את הזיכרונות ממעמקי הזיכרון. אנחנו נסייע לו בכך, נהדהד דברים שאמר, ונשאל שאלות שמטרתן לעורר זיכרונות מחדש, אבל בסופו של דבר, ככל שהזיכרון של אדם חזק יותר, כך נקבל ממנו מידע מלא ועשיר יותר וכך הספר שניצור עבורו יהיה מהודק וטוב יותר. אז יום נישואין הוא זמן מצוין להעניק תהליך כזה למישהו, אבל אל תחכו יותר מדי. מוטב מוקדם מאשר מאוחר, גם אם המוקדם הזה הוא יום רגיל לגמרי, בו לא חוגגים שום דבר מיוחד, מלבד את החיים. 

bottom of page