top of page

מתנה ליום הולדת 80

קבלו 4 הצעות למתנה ייחודית ליום הולדת 80

אם הייתם עומדים כעת לפני יום הולדתכם ה-80, מה הייתם רוצים לקבל? ויותר מכך, מה הייתם רוצים להרגיש? מה היה משמח אתכם וגורם לכם להרגיש מעוּדדים מכך שעוד עשור הושלם בחייכם? 

האם הייתם מעוניינים בתזכורות בדבר השינויים שגופכם עובר? בדבר שפע הזמן הפנוי שמצוי בידכם? בדבר הקדמה הטכנולוגית וקצב ההתחדשות המסחרר שלה שקשה עד בלתי אפשרי להדביק?

איכשהו, כשאנשים מחפשים מתנה מקורית ליום הולדת 80, זה בדרך כלל נגמר במכשירי עיסוי, מנויים למגזינים או טלפונים בעלי מקשים ענקיים. כל אלה יכולים, כמובן, לשמש את מי שהגיעו לגבורות (ותיכף ניגע בעניין הגבורות), אבל האם מתנה ייחודית ליום הולדת 80 צריכה בכלל להיות משהו שימושי? האם ההתלהבות מעניינים שבחומר לא מגיעה לכדי מיצוי מסוים אחרי 80 שנות חיים? 

מתנה ליום הולדת 80
IMG_2175_edited.jpg

יש לכם שאלות נוספות?

אם כן, הכנו עמוד שלם של שאלות ותשובות על כתיבת ביוגרפיה, הוא ממש כאן!

התשובה לשאלת מתנה לסבתא ליום הולדת 80 מחייבת התעכבות קצרה על הנושא של הגיל המיוחד הזה והמשמעות שלו בעיניכם וגם בעיניה של סבתא (סבתא כמשל, זה יכול להיות גם סבא, או אבא, או אמא...)

אנחנו חיים בעידן של הארכה מתמדת של תוחלת החיים ולמרבה המזל, רבים בחברה המערבית מגיעים די בקלות לגיל 80 וגם חיים שנים רבות אחריו. למרות זאת, ובאופן הגיוני למדי, תפקודו של הגוף פוחת בשנים האלה. רוב בני השמונים סובלים מבעיות בריאותיות שונות ומגוונות וחלקם גם מבעיות זיכרון קלות או חמורות, שיצריכו, בשלב כלשהו, ליווי וטיפול של עובד סיעודי או בן משפחה. במצב שבו עצמאותו של אדם מתערערת וניטלות ממנו יכולות רבות שפעם היו מובנות מאליהן, גם היחס אליו משתנה. מי שאולי היה פעם אדם יצרני ופעיל בחברה, מישהו להיוועץ בו ולהיתמך בו, הופך לאדם מטופל, מישהו לדאוג לו ולא כל כך מישהו שידאג לנו. 

אבל שימו לב לדבר הבא: "...בֶּן שִׁשִּׁים לַזִקְנָה, בֶּן שִׁבְעִים לַשֵּׂיבָה, בֶּן שְׁמוֹנִים לַגְּבוּרָה..." נכתב במסכת אבות. גבורה, לא פחות. בן הששים כבר זקן, אומרים לנו, בן השבעים כבר בגיל שיבה, אבל בן השמונים – לגבורה. לעניין הגבורה יש יותר מפרשנות אחת, והפרשנות די נדרשת כי הייעוד במסכת אבות בהחלט נדמה תחילה כסתירה: למה בן שמונים דווקא לגבורה? או מהצד ההפוך – למה דווקא בן השמונים הוא זה שנועד לגבורה (ולא בן העשרים, השלושים או הארבעים למשל)? הוא כבר בן שמונים! כמו שאמרנו קודם, גופו ותיק, כוחו תש, איך גבורה? איך גיבור?

עם זאת, כשחושבים על זה קצת, הוותק הזה הוא בדיוק העניין והמסוגלוּת של הגוף היא דווקא מה שפחות רלוונטי: הוותק מכיל בתוכו סיפור שלם, סיפור שנבנה קומה אחר קומה במשך עשרות רבות של שנים והרי ככל שסיפור מרובד יותר, כך יש בו יותר חוכמה. נדמה, אם כך, שהגבורה במסכת אבות מתייחסת לתבונתו של בן השמונים הנגזרת מניסיון חייו העשיר. 

אם בוחנים את השימוש בשורש ג.ב.ר במקרא, המסקנה הזו אף מתחזקת. הופעתו הראשונה של השורש היא ככל הנראה בפרשת נח, שם מתוארת עוצמתם של מי המבול: "וַיִּגְבְּרוּ הַמַּיִם וַיִּרְבּוּ מְאֹד עַל הָאָרֶץ וַתֵּלֶךְ הַתֵּבָה עַל פְּנֵי הַמָּיִם. וְהַמַּיִם גָּבְרוּ מְאֹד מְאֹד עַל הָאָרֶץ וַיְכֻסּוּ כָּל הֶהָרִים הַגְּבֹהִים אֲשֶׁר תַּחַת כָּל הַשָּׁמָיִם. חֲמֵשׁ עֶשְׂרֵה אַמָּה מִלְמַעְלָה גָּבְרוּ הַמָּיִם וַיְכֻסּוּ הֶהָרִים". שלוש פעמים נעשה שימוש בשורש ג.ב.ר כדי לתאר את ריבוי המים, את תנועתם המתמשכת, את התמדתם הבלתי פוסקת עד שהציפו את העולם וכיסו את כל האדמה.

ובהקבלה בין מים ושנים, ככל שרבות השנים, כך תבונתו של האדם עשירה ומבוססת יותר, נפשו נעשית יציבה ופחות מועדת לתנודות, ואישיותו מגובשת וזקופה. השנים, גם אם מתישות את כוחו של הגוף – מוסיפות לאדם עצמו כוח. די להיזכר במשה רבנו, דמות מקראית שכושר מנהיגותה אינו מוטל בספק, כדי לקשור בין גיל שמונים וגבורות: "ומשה בן שמונים שנה, ואהרן בן שלש ושמונים שנה, בדברם אל פרעה" (שמות ז, ז). 

אם נחזור לשאלת המתנה ליום הולדת 80, אז לפי התפיסה אצלנו בהוצאה, מי שהגיעו לגבורות לא זקוקים לתזכורות בדבר המשמעויות הפרקטיות של העשור אליו הם נכנסים. מתנה טובה תהיה כזו שמזכירה להם את המשמעות שיש להם בחיים של אחרים, את המשמעות של החוויות שלהם ואת המשמעות של כברת הדרך שעשו. בזכות ניסיון החיים שצברו, הם בהחלט ראויים להיות מאופיינים בגבורה, לא פחות מכך, ולכן כדאי להעצים אותם ולהעניק להם את מלוא הכבוד על הדרך שעשו ועל התבונה שהם יכולים לחלוק עם אחרים.

אז מה אפשר לעשות? 

הנה 4 רעיונות למתנות יצירתיות ליום הולדת 80 שאינן קשורות בחומר או בפרקטיקה אלא אך ורק ברגש ובמשמעות. כולן כרוכות בהכנה מראש ובהיערכות תקציבית וכולן ייחודיות ובלתי נשכחות. השתיים הראשונות אינן בתחום ההתמחות שלנו אבל כללנו אותן כאן כי יש משפחות שרעיונות כאלה יתאימו להן כמו כפפה ליד ולכן בהחלט כדאי לשקול אותן. שתי האפשרויות האחרונות הן בדיוק מה שאנחנו עושים ואם אחת מהן נראית לכם מתאימה, דברו איתנו ונספר לכם עוד.

1. חופשה משפחתית

משפחה היא מקור גאווה עצום עבור כל מי שזכה להקים אחת, וכך, עבור מי שכבר יש לו שבט קטן משלו, השהות בקרב יקיריו חיונית וממלאת את הלב. די להביט בנכדים ובנינים המתרוצצים סביבך, להיווכח באינטראקציות השונות שנוצרו עם השנים בין מי שהם בשר מבשרך, ולחוות יחד זמן איכות משפחתי מנותק מענייני השגרה, כדי להרגיש התפעלות מעצם קיומם של החיים. וכשכל הדבר הזה מאורגן ומופק לכבודך – כל מה שנשאר זה להתרווח אחורה על הכיסא ולהוקיר את מה שהשגת. חופשה משפחתית כזו לא מוכרחה להיות חופשה מעבר לים וגם לא חופשה ארוכה במיוחד. זה יכול להיות סוף שבוע או אפילו לילה אחד במתחם צימרים משפחתי שבו כולכם תיאספו יחד. מה יותר מקסים מלקום מהמיטה ולראות את כל בני המשפחה שלך סביב שולחן ארוחת הבוקר?
 

2. סיור "חיים שכאלה":

מקומות הם מעוררי זיכרון מידיים. דמיינו את סבתא שלכם (או את אמא, אם אתם כאן כי אתם מחפשים מתנה לאמא ליום הולדת 80), צועדת בסמטת ילדותה, נכנסת בשער הקיבוץ שהעבירה בו את נעוריה, עומדת מול בית הספר הראשון שלימדה בו או בשערי האוניברסיטה שפעם פקדה את ספסליה כסטודנטית. עכשיו דמיינו אותה מגיעה אל כל המקומות האלה כשאתם מאחוריה. כל אהוביה הקרובים, מוקיריה החשובים ביותר, פוסעים יחד איתה בתחנות חייה השונות, במקומות הקשורים בזיכרונות קטנים וגדולים, מקומות שהוזכרו בסיפוריה לאורך השנים, מקומות שנותרו כמעט בדיוק כשהיו או שהשתנו עד לבלי הכר. חפשו מדריכי טיולים שעורכים סיורים כאלה, שידעו לארגן עבורכם סיור משפחתי בתחנות חייה של בת השמונים האהובה עליכם. לרגל האירוע הדפיסו חולצות היתוליות אותם ילבשו כל בני המשפחה כמדים אחידים המשייכים אותם אליה ומכריזים בפני-כל שמישהי אהובה במיוחד הגיעה לגבורות.
 

3. ספר מתכונים אישי:

חשבו על ספר בגודל 21 על 29 סנטימטר למשל, כרוך בכריכה קשה, צבעונית ומהודרת, אשר בין דפי הכרומו האיכותיים שלו יש שפע של מתכונים ותמונות של מאכלים. ספר המאגד בתוכו את סיפורו של שולחן האוכל המשפחתי אך למעשה, מספר, דרך האוכל, את הסיפור המשפחתי הייחודי של השבט. בספר הזה יפורטו המתכונים האישיים שפרצו ממוחם של בן או בת השמונים והוכנו לאורך השנים, לצד מתכונים אחרים שעברו במשפחה. מדובר ברעיון נהדר שיתאים לכל בשלן, בתור מתנה ליום הולדת 80 לגבר או מתנה ליום הולדת 80 לאישה, ואפשר גם לשלב בתוכו זיכרונות קצרים שבני המשפחה השונים זוכרים מהמאכלים השונים או מארוחות משותפות ובכך להפוך אותו מספר מתכונים אישי-משפחתי לספר זיכרונות אוכל. 

אם אפשרות כזו מעניינת אתכם, צרו איתנו קשר ונשמח לעזור באיסוף המתכונים והסיפורים ובהפקת ספר מתכונים מרגש שיעורר את כל החושים.
 

4. תהליך ביוגרפי:

תהליך ביוגרפי הוא אולי המתנה בעלת העומק והמשמעות הגדולים ביותר שאפשר לחשוב עליהם בהקשר הזה משום שמדובר בתהליך שמכיל את ההיבט החווייתי והתיעודי גם יחד. מצד אחד, מישהו יישב עם סבתא שלכם במשך סדרה של מפגשים ובתשומת לב ורגישות ישמע ממנה כל פרט ופרט בנוגע לחייה. היא תוכל לספר מה שתרצה ובאיזה סדר שתרצה, תוכל לנוע בין ההווה לעבר, לדבר באופן אסוציאטיבי לחלוטין ולזכות בהקשבה ובעידוד לספר את סיפוריה, להעמיק בפרטים ולדלות עוד זכרונות נשכחים. המפגשים האלה יהיו תהליך רפלקטיבי עבורה, עניין סמלי כשלעצמו סביב הגיעהּ לגיל 80.

 

מצד שני, התהליך לא יסתכם רק בחוויה של כמה מפגשים מעצימים. המפגשים האלו יהיו רק השלב הראשון של התהליך שעיקרו כתיבת הביוגרפיה של סבתא שלכם, שתבוסס על כל הסיפורים שסיפרה.

 

כל ביוגרפיה שמופקת אצלנו היא תוצאה של תהליך זהה: מפגשים – כתיבה – עיצוב -דפוס. אבל אף ביוגרפיה אינה דומה לאחרת משום שלב ליבו של התהליך הביוגרפי הוא כתיבת הסיפור עצמו וזו נעשית אחרת בכל פעם, בהתאם לקולו של מושא הביוגרפיה ולאופי סיפוריו.

 

הספרים אינם נכתבים לפי פורמט קבוע וכל אחד מהם ייחודי ממש כמו האדם שסיפורו מתועד בהם. אחרי שאנחנו מסיימים לכתוב, מגיע כאמור שלב העיצוב. בשלב הזה הספר מעוצב על ידי מעצבים המתמחים בעיצוב ספרים ביוגרפיים, אשר מעמדים אותו, משבצים בתוכו תמונות ומסמכים שנמסרו לנו על ידי סבתא או על ידכם ומעצבים עבורו כריכה יפהפייה.

 

לבסוף הספר מודפס בכמות עותקים שאתם בוחרים, כמה עשרות ואפילו מאה, כמה עותקים שצריך כדי שסבתא תוכל לחלק לכל מי שיקר לה, ולהעביר הלאה את סיפורה כמורשת אישית ומשפחתית, כמתנה שמכילה בתוכה את כל תולדותיה עד לרגע זה. 

 

אם תהליך ביוגרפי נשמע לכם כמו המתנה המתאימה, דברו איתנו. 

bottom of page