top of page

מתנה ליום הולדת 70

למה מתנה ליום הולדת 70 היא כזה סיפור גדול? 

למה, לכל הרוחות, אתם מוצאים את עצמכם כבר יומיים מחפשים בקדחתנות צירופים כמו מתנה ליום הולדת 70 לאישה, שואלים בין חברים מה יכול לעבוד בתור מתנה ליום הולדת 70 לאבא, מנסים להמציא את הגלגל בשביל מתנה ליום הולדת 70 לסבתא?

יום הולדת 70 הוא ציון דרך מובהק. ממילא בימי הולדת עגולים יש משהו סמלי שמזמין התבוננות מחודשת על החיים, אבל יש משהו בכניסה לעשור הזה, השמיני (!) בחייו של אדם, שמביא את הסמליות לשיאה: הפנסיה

רוב הגברים והנשים בישראל פורשים באופן רשמי מחיי העבודה בשנות השישים לחייהם, אחרי הרבה ציפייה והיערכות ליום שבו יפסיקו לקבל הוראות מאחרים ויהיו אדונים וגברות לזמנם. ביום בהיר אחד עולם שלם של אפשרויות נפתח בפניהם – חוגים, חופשות, חזרה לתחביבים ישנים, שנת צהריים, זמן עם הנכדים, ביקורים בקולנוע ובמוזיאונים בשעות היום, קוקטיילים על החוף בעשר בוקר ומסיבות פרועות עד אמצע הלילה! כל אחד ואיך שהוא מעדיף להעביר את הפנסיה שלו.

מתנה ליום הולדת 70
IMG_2175_edited.jpg

יש לכם שאלות נוספות?

אם כן, הכנו עמוד שלם של שאלות ותשובות על כתיבת ביוגרפיה, הוא ממש כאן!

ואז מגיע יום הולדת 70. שנים אחדות אחרי שכל הטוב הזה התחיל. הם כבר בפנסיה, כבר הצליחו להבין איך הם עומדים להעביר את העשורים הבאים של חייהם, כבר למדו להתמסר לאפשרויות, לזמן הפנוי, לצורך המתחדש להפיק משמעות מהחיים. זאת כנראה הפעם הראשונה בחיים שהם נכנסים לעשור חדש חופשיים ממחויבויות וציפיות, חופשיים להתמקד בעצמם, לחגוג את עצמם, לטפל בעצמם ולהעריך את כל מה שהשיגו עד לרגע הזה. זה יום הולדת עגול שטעוּן במשמעות אדירה, מבורכת ומשמחת. למעשה, בחברה הישראלית גיל 70 טעון עד כדי כך במשמעות הזו, שאפילו עבור מי שהמשיכו לעבוד גם לתוך העשור השמיני לחייהם הוא נתפס כעניין גדול. 

אז מה הפלא שכבר שבוע אתם מנסים לפצח את חידת מתנה ליום הולדת 70 לאמא?!

 

אוקיי אוקיי, אז למה אני כאן? מה אתם יכולים להציע בתור מתנה ליום הולדת לגיל 70?

צודקים. אם התגלגלתם איכשהו לעמוד הזה אתם מבינים שיום הולדת 70 הוא חתיכת ציון דרך, אז בואו נקצר. הנה זה: אנחנו מציעים תהליך. תהליך בעל אפקט רגשי חזק, תהליך מעצים, תהליך שבסופו אמא שלכם שחוגגת 70 תעניק בעצמה מתנה לכל מי שהיא אוהבת – ספר יפהפה שהוא הביוגרפיה האישית שלה שמתעדת את כל סיפור חייה. מא' ועד ת'. 

דמיינו את המצב הבא: 

זה יום ההולדת של אמא. אתם חוגגים – באולם אירועים, במסעדה או אצלה בסלון. איפשהו במהלך כל החגיגות, אחרי הברכות ולפני העוגה, אתם מניחים לה מעטפה ביד. היא פותחת את המעטפה בהתרגשות, מבוכה, אולי אפילו בלבול, ומוציאה ממנה שובר שהשם שלה כתוב עליו. "מזל טוב ליום הולדתך ה-70!" כתוב מתחת לשמה, "זהו שובר מתנה להפקת ביוגרפיה מסיפור חייך." 

היא מסתכלת עליכם בחיוך והרבה פליאה ואתם מסבירים לה שבזמן הקרוב עומדת להיכתב הביוגרפיה שלה. בשלב הזה היא אולי מצטנעת ותוהה איזה סיפור כבר יש בה ולמה לתעד אותו ומי כבר ירצה לקרוא עליה. אבל אתם מרגיעים אותה. אתם אומרים לה שאתם רוצים לקרוא עליה ושולחים אותה אלינו, כדי שנמשיך להרגיע אותה. 

בימים הבאים אמא שלכם יוצרת איתנו קשר, באמצעות מספר הטלפון שרשום על גבי השובר. אנחנו כבר ערוכים ומצפים לשיחת טלפון ממנה, כי הכול כבר מתואם בינינו וביניכם מראש. היא אומרת שקיבלה את השובר ליום הולדתה ושהיא רוצה לקבוע פגישה ראשונה. אנחנו מסבירים לה קצת על התהליך, משקיטים את החששות אם עוד יש כאלה, ומתאמים פגישה בהתאם לזמינות שלה. 

המועד מגיע, אנחנו מגיעים אליה הביתה לראשונה ואז זה מתחיל: תהליך העבודה על הביוגרפיה של אמא שלכם נכנס לתנועה. במשך כמה שעות אנחנו ואמא שלכם יושבים יחד, היא מדברת ואנחנו בעיקר מקשיבים.

בשבועות הבאים ניפגש איתה עוד כמה פעמים. בכל פגישה היא תספר לנו ולמכשיר ההקלטה שלנו כל מה שתרצה על חייה. היא תוכל לקפוץ מהילדות לבגרות, מהווה לעבר, לספר על השורשים המשפחתיים שלה ועל הולדת הילדים, על הצבא, העבודה, החתונה, על הישגים ואכזבות, חברויות ופרידות, רגעי אושר ותקופות משבר. היא תספר כל מה שתרצה, בתחילה אולי בהססנות, עד שהדברים יזרמו ממנה בטבעיות. איפה שיהיה לה קשה אנחנו נסייע לה, נשאל שאלות מתאימות, נהדהד דברים שאמרה, נזכיר לה שהסיפור שלה חשוב ושיש מי שמחכים לקרוא אותו. נדאג לשמוע ממנה את הפרטים הקטנים, לא רק את סיפורי המסגרת, נבקש לדעת איך הרגישה כשקרו הדברים, מה חשבה וקיוותה. נחתור להכיר את אמא שלכם דרך סיפורה.

כשנסיים את הפגישות, ניגש לעבודת הכתיבה. בשלב הזה כל הקלטות הפגישות כבר יתומללו ומהתמלילים האלה אנחנו נרכיב, פיסה אחר פיסה, את הסיפור של אמא שלכם. נחשוב עליה כעל דמות בסיפור – נבין מהן המוטיבציות שלה ומיהן הדמויות שהשפיעו על חייה, נמצא את הייחוד שהופך אותה למי שהיא. במהלך הכתיבה ניצור מבנה מעניין לסיפור שינגיש אותו ויהפוך את הקריאה לקולחת ומרתקת, כזו שיש בה ציפייה לפרק הבא. בנוסף, נערוך תחקיר היסטורי על התקופות שנוגעות לסיפור ועל אירועים שאירעו ברקע חייה, כדי להעשיר ולחזק את הסיפור ולהעניק לו תוקף. בזמן הזה נמשיך להיות בקשר עם אמא שלכם, נתקשר מדי פעם, נשאל שאלות משלימות כדי להעשיר את הסיפור עוד יותר וכדי לדייק בפרטים. 

כעבור זמן-מה, תישלח אליכם טיוטה. הטקסט המלא של הספר. בפעם הראשונה אתם ואמא שלכם תוכלו לקרוא את סיפור החיים שלה, להתוודע לאירועים ולאנשים שעיצבו את חייה, מההתחלה ועד לימים אלה. אתם תקראו את הדברים בנחת, תצחקו, תופתעו, מדי פעם אולי גם תבכו. במהלך הקריאה, אם תיתקלו בפרטים שיש להוסיף, לתקן או אפילו לצנזר, תערכו רשימת שינויים בצד, אותה תעבירו אלינו אחר כך. השינויים ייערכו ויוטמעו בטקסט כדי שבסופו של דבר, יתקבל ספר שאמא שלכם תעמוד מאחורי כל מילה שכתובה בו. 

אחרי שנגיע לטיוטה סופית יתחיל שלב העיצוב. הטקסט יעומד ויעוצב וישולבו בו תמונות שונות מתקופות חייה של אמכם. כריכת הספר תעוצב גם היא, באופן שישקף באופן אומנותי ויפהפה את הסיפור שממתין לקוראים בין עמודי הספר. 

לבסוף, הספר יודפס בעשרים עותקים איכותיים (או שלושים, חמישים, מאה, כמה שתבחרו). 

בשלב הזה, אותה מתנה לאמא ליום הולדת 70 שהענקתם אתם, תהפוך למתנות שאמא שלכם זוכה להעניק בעצמה, לכל מי שהיא אוהבת – עותקי סיפור חייה, הביוגרפיה שלה. 

כמובן, כל מה שאמרנו כאן תקף גם אם אתם מחפשים מתנה לאבא ליום הולדת 70, כן? התהליך הזה הוא רעיון מצוין בתור מתנה ליום הולדת 70 לגבר, בדיוק כמו שהוא רעיון מצוין בתור מתנה לאישה ליום הולדת 70. מי שזה לא יהיה – סבא שלכם, סבתא, דוד או דודה, מנהל או עובד מוערך, קשה לחשוב על מישהו שמגיע לגיל הזה ולא יתמלא בחיוניות מהאפשרות לתעד את כרוניקת חייו. קשה עוד יותר לחשוב על מישהו שיחזיק בסופו של דבר את הביוגרפיה שלו בידיים ולא יהיה מלא תודה על האפשרות, ומלא סיפוק, על כל מה שמתועד בפנים. 

יש כל מיני דרכים לאהוב, אינסוף דרכים, ואחת מהן היא הבעת הערכה. אדם מוערך הוא אדם אהוב. יותר מכול, זה מה שהתהליך שאנחנו מציעים עושה – גורם לאנשים להרגיש אהובים באופן עקבי ומתמשך, על ידי חיזוק הערך העצמי שלהם והוקרת הדרך שעברו בימי חייהם. 70 שנים הן לא רק מִסגוּר של תקופה אלא דרך של ממש, ויום ההולדת בו נחגגות השנים האלה הוא מן ציון אחרי-אמצע-הדרך, זמן הולם לסיכום ביניים שמעניק תנופה נפלאה לשנים הבאות, החופשיות, היקרות מפז, השנים שבהן כל מה שלא קרה עדיין, עתיד לקרות. 

bottom of page