top of page

כתיבת ביוגרפיה - שאלות ותשובות

אז מה אתם בעצם עושים?

ההתמחות שלנו היא בהפיכת סיפורי חיים לספרים מעולים. לרוב, הפרויקטים שלנו מתחילים בראיונות במהלכם המרואיינים מעלים את כל הזיכרונות שמרכיבים את סיפור החיים שלהם. אחר כך הזיכרונות הללו נשזרים זה בזה והופכים לסיפור קולח וסוחף, ובסוף - גם לספר מהמם. 

כתיבת ביוגרפיה - מה צריך לקחת בחשבון?

כאמור, רוב הספרים בהוצאה נכתבים על בסיס עיקרי אחד: ראיונות עם גיבור הביוגרפיה או בני משפחתו (אם מדובר בספר הנצחה). במקרה של ספר משפחתי נראיין לרוב בן משפחה עיקרי אחד שמכיר לעומק את הסיפור המשפחתי, ואולי נתמוך זאת בראיונות עם כמה בני משפחה נוספים שיוכלו להוסיף ולהשלים מידע חסר. כך או אחרת, מה שנדרש לנו כדי לכתוב עבורכם את הספר הוא מרואיין צלול באופן יחסי, שזוכר חוויות וזיכרונות באופן מפורט. המרואיין לא חייב להגיע "מוכן" למפגשים עם רשימת נקודות ונושאים לשיחה, אלא פשוט להיות שם, נכון לדבר בלב פתוח על הדברים ולאפשר לנו לעורר יחד איתו עוד ועוד זיכרונות. תמונות ומסמכים רלוונטיים הם תוספת מעולה ומתבקשת לספרים ביוגרפיים ולכן ככל שיש כאלה, כדאי להכין אותם למסירה במפגש האחרון ואפילו אחריו, כך שנוכל להסתייע בהם במהלך כתיבת הספר וכמובן לשבצם בהמשך בספר המעוצב. עם זאת, אין צורך למהר ולהכין את כל החומרים לפני תחילת התהליך ואפשר לאסוף אותם בנחת אפילו אחרי שהטיוטה מגיעה לידיכם.

מה קורה בראיונות לקראת הוצאת ביוגרפיה?

כל ראיון מתנהל כשיחה חופשית שהמרואיין הוא הדובר העיקרי בה. המרואיין מספר מה שהוא רוצה ולפי איזה סדר שהוא רוצה - מבלי להטריד את עצמו בעניינים כמו כרונולוגיה וערבוב נושאים. ככל שהזיכרונות יזרמו בחופשיות, גם אם באופן אסוציאטיבי לחלוטין, כך יהיה הראיון אפקטיבי יותר. 

הראיונות מוקלטים (ולא מתומללים תוך כדי הראיון), מה שתורם לחוויית "שיחה", במקום חוויה של תיעוד ביוגרפי רשמי. המטרה היא שהדברים יתועדו בשלמות, מחד, ושהמרואיין ירגיש כמה שיותר בנוח, מאידך. עם סיום הראיונות, ההקלטות עוברות תמלול.

ראיון לקראת הפקת ביוגרפיה

איפה נערכים הראיונות?

ככל האפשר, בבית המרואיין. לא רק שזה המקום שאדם מרגיש בו הכי בנוח, זה גם מקום שיכול ללמד אותנו עליו המון ולא פעם אופי ואווירת הסביבה הטבעית של המרואיין ישתקפו בסיפור החיים שנכתוב עליו. ומה אם הנסיבות אינן מאפשרות מפגשים פנים אל פנים? אפשר לערוך ראיונות וידיאו ב-ZOOM. 

אמא שלי נוטה לדבר בחופשיות יתר ולא בטוח שהכול מתאים להיכנס לספר, מה עושים?

בתהליך כזה כמעט כולם נוטים לדבר בחופשיות, זה מובן ואפילו מאוד רצוי משום שלעושר המידע הגולמי יש השפעה ישירה על עושר הסיפור שנכתוב על בסיסו. בנוסף, לתהליך יש אופי אישי מאוד ולפעמים מרואיינים בוחרים לשתף בפרטים מסוימים רק לשם הפורקן. כך או אחרת, לא כל מה שמרואיין מספר ייכנס בהכרח לסיפור החיים שנכתוב - לפעמים נזהה לבד מה לא מתאים ולפעמים המרואיין יציין שהדברים נאמרים שלא לפרוטוקול (מבעוד מועד או בדיעבד). ואם בכל זאת קיבלתם את טיוטת הספר ומצאתם בה פרטים שעדיף שיצונזרו? זוהי בדיוק הסיבה שהיא נקראת טיוטה. מה שלא מתאים - יימחק.

ומה עם עיצוב? עימוד? דפוס?

"בית לסיפורי חיים" הוא לא רק משפט שנשמע טוב, אלא המהות של רובין הוצאה לאור. ובתור בית שכזה, השאיפה שלנו היא לתת מענה לא רק לתוכן, אלא גם למעטפת. רוב הלקוחות שלנו בוחרים לקבל מאיתנו שירות מלא שכולל הפקת ספר ביוגרפי מבראשית - החל מראיונות ואיסוף מידע, דרך כתיבת הספר ועד לעיצוב, עימוד ודפוס. לכן גם הצעות המחיר שלנו מתייחסות לכל שלבי ההפקה, עד לרגע שבו הספרים נמסרים לידיכם. ובקיצור, לא נשלח אתכם לשבור את הראש מול מעצבים ובתי דפוס, אלא אם כן תבחרו לעשות זאת בעצמכם. ככל שתחליטו להישאר "בבית", תהיו שותפים לתהליך ההפקה אם תרצו (בחירת פורמט הספר, בחירת תמונות שישובצו בספר, אישור דוגמאות עימוד וכריכה), והכול לפי סטנדרט הפקה גבוה שלא מתפשר על האיכות והנראות של אף ספר. או אם לנסח זאת במילים פשוטות - אנחנו אוהבים ספרים יפים.

אהרון שירזי סיפורו של סוחר

כבר ראיינו את אבא שלי ותמללנו הכול, תוכלו לעזור עם השאר?

אם את שלב הראיונות והתמלול השלמתם בעצמכם, הרי שעשיתם חלק משמעותי מהעבודה. עכשיו יש לכם חומר גולמי שצריך להפוך לספר ביוגרפי. השלב הבא הוא כתיבת הטקסט, כך שכל הדברים שאבא סיפר יקבלו מבנה, שפה ורצף סיפורי אמיתי ונכון, והשלבים שאחריו הם עיצוב הספר והדפסתו. כאן אנחנו נכנסים לתמונה. אחרי שנשוחח בטלפון ונקבל מכם את התמלולים, נשלח לכם הצעת מחיר לכתיבת סיפור החיים והפקת הספר, המבוססת על הטקסט ששלחתם ועל היקפו.

איך לבחור כותב לכתיבת ביוגרפיה?

כתיבת ביוגרפיה טובה מחייבת עניין בסיפור החיים ובאדם שמאחוריו. ככל שבזמן הכתיבה הכותב מתעניין במהות האנושית של הסיפור ולא רק באירועים החריגים והתוססים שמציעה ההיסטוריה, כך גדל הסיכוי שהביוגרפיה תיכתב בתנופה ותהיה מסקרנת ובעלת נפח רגשי. חפשו מישהו שכבר בשיחת הטלפון יישמע לכם אוהב אדם, סקרן ורגיש. כדאי לנסות להבין עד כמה הוא גמיש ביחס לטקסטים שהוא כותב ועורך ואיזה מאמץ הוא יעשה כדי להגיע לטקסט שיהיה לשביעות רצון המשפחה. כדאי גם לבקש לראות דוגמאות כתיבה. בדרך כלל כבר בפסקה השנייה או השלישית אפשר להבחין אם יש איזה ברק בסגנון הכתיבה של כותב מסוים. חשוב מכל, בחרו מישהו שבאמת מעורר בכם אמון - אתם עומדים להפקיד בידיו זיכרונות יקרים, ומוטב שזה יהיה מישהו שאתם בוטחים בו שיעשה איתם את הטוב ביותר שיוכל, ובחפץ לב.

ואם כבר כתבנו טיוטה של סיפור חיים אבל נראה לנו שזה לא מספיק כדי להפוך לספר?

גם כאן נוכל לעזור. אחרי שנדבר תשלחו לנו את הטיוטה שהכנתם ותקבלו הצעת מחיר לעריכה ספרותית שלה - כזו שתרים את הטקסט ותגשים את מלוא הפוטנציאל שלו. 

כמה זמן לוקח לכתוב ביוגרפיה?

תלוי באופי הפרויקט ובהיקפו, וגם בשיתוף הפעולה שלכם - זמינות המרואיין, שיתוף הפעולה של המשפחה בהשלמת פרטים חסרים ואישור הטיוטה שנמסרה - כל אלה משפיעים על משך התהליך. ככלל, עריכת כתב-יד ביוגרפי שכתבתם בעצמכם נמשכת כחודש-חודשיים. תהליך מלא של כתיבת ביוגרפיה הכולל ראיונות וכתיבת הספר על ידינו נמשך לרוב כחצי שנה (לפעמים קצת יותר, לפעמים קצת פחות). אחרי שיש לנו כתב-יד סופי, עוברים לשלבים האחרונים של עימוד, עיצוב ודפוס, שעם שיתוף הפעולה שלכם עשויים להסתיים תוך זמן קצר (לפעמים אפילו בתוך חודש). אבל הכי חשוב: אם יש לכם דד ליין שחשוב לעמוד בו - יום הולדת (למשל, אתם מעוניינים בביוגרפיה בתור מתנה לאמא ליום הולדת 70), יום נישואין או כל ציון דרך אחר שמתקרב, שתפו אותנו ונתכנן יחד לוח זמנים מתאים בשאיפה להגיע למועד עם ספרים מודפסים ויפהפיים.

יום הולדת 100 מאיר ליפא לבנטון

כמה עולה הפקת ביוגרפיה?

חבילות ההפקה שלנו תוכננו כדי להתאים למגוון תקציבים ולכל היקף של סיפור חיים. לקוח אחד יבחר להשקיע סכום של כמה אלפי שקלים עבור עריכת כתב-יד ביוגרפי שכתב בעצמו, ולקוח אחר יבחר להשקיע כמה עשרות אלפי שקלים עבור כתיבת והפקת ביוגרפיה מקיפה המבוססת על עשרות שעות ראיונות שנערוך איתו. ככלל, טווח העלויות עבור תהליך כתיבת והפקת ספר ביוגרפי מא' ועד ת' (עד לקבלת ספרים מודפסים ביד) נע בין 17,000 ש"ח ל-30,000 ש"ח ותלוי באופן בו נערכים הראיונות ובמספרם, בפורמט הספר ועוד. האפשרויות מגוונות ודינמיות - דברו איתנו ונבחן מה מתאים לכם.

מה זה רובין הוצאה לאור? למה קוראים לכם ככה?

על השאלה הזו כבר נענה לכם בטלפון:)

bottom of page