facebook-domain-verification=xmmca83lyzo9ubyyet4t3m2eqwcolo
 

שאלות שבדרך כלל שואלים אותנו

אז מה אתם בעצם עושים?

ההתמחות שלנו היא בהפיכת סיפורי חיים לספרים מעולים. לרוב, הפרויקטים שלנו מתחילים בראיונות במהלכם המרואיינים מעלים את כל הזיכרונות שמרכיבים את סיפור החיים שלהם. אחר כך הזיכרונות הללו נשזרים זה בזה והופכים לסיפור קולח וסוחף, ובסוף - גם לספר מהמם. 

מה קורה בראיונות לקראת הוצאת ביוגרפיה?

כל ראיון מתנהל כשיחה חופשית שהמרואיין הוא הדובר העיקרי בה. המרואיין מספר מה שהוא רוצה ולפי איזה סדר שהוא רוצה - מבלי להטריד את עצמו בעניינים כמו כרונולוגיה וערבוב נושאים. ככל שהזיכרונות יזרמו בחופשיות, גם אם באופן אסוציאטיבי לחלוטין, כך יהיה הראיון אפקטיבי יותר. 

הראיונות מוקלטים (ולא מתומללים תוך כדי הראיון), מה שתורם לחוויית "שיחה", במקום חוויה של תיעוד ביוגרפי רשמי. המטרה היא שהדברים יתועדו בשלמות, מחד, ושהמרואיין ירגיש כמה שיותר בנוח, מאידך. עם סיום הראיונות, ההקלטות עוברות תמלול.

ראיון לקראת הפקת ביוגרפיה

איפה נערכים הראיונות?

ככל האפשר, בבית המרואיין. לא רק שזה המקום שאדם מרגיש בו הכי בנוח, זה גם מקום שיכול ללמד אותנו עליו המון ולא פעם אופי ואווירת הסביבה הטבעית של המרואיין ישתקפו בסיפור החיים שנכתוב עליו. ומה אם הנסיבות אינן מאפשרות מפגשים פנים אל פנים? אפשר לערוך ראיונות וידיאו ב-ZOOM. 

אמא שלי נוטה לדבר בחופשיות יתר ולא בטוח שהכול מתאים להיכנס לספר, מה עושים?

בתהליך כזה כמעט כולם נוטים לדבר בחופשיות, זה מובן ואפילו מאוד רצוי משום שלעושר המידע הגולמי יש השפעה ישירה על עושר הסיפור שנכתוב על בסיסו. בנוסף, לתהליך יש אופי אישי מאוד ולפעמים מרואיינים בוחרים לשתף בפרטים מסוימים רק לשם הפורקן. כך או אחרת, לא כל מה שמרואיין מספר ייכנס בהכרח לסיפור החיים שנכתוב - לפעמים נזהה לבד מה לא מתאים ולפעמים המרואיין יציין שהדברים נאמרים שלא לפרוטוקול (מבעוד מועד או בדיעבד). ואם בכל זאת קיבלתם את טיוטת הספר ומצאתם בה פרטים שעדיף שיצונזרו? זוהי בדיוק הסיבה שהיא נקראת טיוטה. מה שלא מתאים - יימחק.

ומה עם עיצוב? עימוד? דפוס?

"בית לסיפורי חיים" הוא לא רק משפט שנשמע טוב, אלא המהות של רובין הוצאה לאור. ובתור בית שכזה, השאיפה שלנו היא לתת מענה לא רק לתוכן, אלא גם למעטפת. רוב הלקוחות שלנו בוחרים לקבל מאיתנו שירות מלא שכולל הפקת ספר ביוגרפי מבראשית - החל מראיונות ואיסוף מידע, דרך כתיבת הספר ועד לעיצוב, עימוד ודפוס. לכן גם הצעות המחיר שלנו מתייחסות לכל שלבי ההפקה, עד לרגע שבו הספרים נמסרים לידיכם. ובקיצור, לא נשלח אתכם לשבור את הראש מול מעצבים ובתי דפוס, אלא אם כן תבחרו לעשות זאת בעצמכם. ככל שתחליטו להישאר "בבית", תהיו שותפים לתהליך ההפקה אם תרצו (בחירת פורמט הספר, בחירת תמונות שישובצו בספר, אישור דוגמאות עימוד וכריכה), והכול לפי סטנדרט הפקה גבוה שלא מתפשר על האיכות והנראות של אף ספר. או אם לנסח זאת במילים פשוטות - אנחנו אוהבים ספרים יפים.

אהרון שירזי סיפורו של סוחר

כבר ראיינו את אבא שלי ותמללנו הכול, תוכלו לעזור עם השאר?

אם את שלב הראיונות והתמלול השלמתם בעצמכם, הרי שעשיתם חלק משמעותי מהעבודה. עכשיו יש לכם חומר גולמי שצריך להפוך לספר ביוגרפי. השלב הבא הוא כתיבת הטקסט, כך שכל הדברים שאבא סיפר יקבלו מבנה, שפה ורצף סיפורי אמיתי ונכון, והשלבים שאחריו הם עיצוב הספר והדפסתו. כאן אנחנו נכנסים לתמונה. אחרי שנשוחח בטלפון ונקבל מכם את התמלולים, נשלח לכם הצעת מחיר לכתיבת סיפור החיים והפקת הספר, המבוססת על הטקסט ששלחתם ועל היקפו.

ואם כבר כתבנו טיוטה של סיפור חיים אבל נראה לנו שזה לא מספיק כדי להפוך לספר?

גם כאן נוכל לעזור. אחרי שנדבר תשלחו לנו את הטיוטה שהכנתם ותקבלו הצעת מחיר לעריכה ספרותית שלה - כזו שתרים את הטקסט ותגשים את מלוא הפוטנציאל שלו. 

כמה זמן לוקח לכם להפיק ביוגרפיה?

תלוי באופי הפרויקט ובהיקפו, וגם בשיתוף הפעולה שלכם - זמינות המרואיין, שיתוף הפעולה של המשפחה בהשלמת פרטים חסרים ואישור הטיוטה שנמסרה - כל אלה משפיעים על משך התהליך. אם יש לכם דד ליין שחשוב לעמוד בו - יום הולדת, יום נישואין או כל ציון דרך אחר שמתקרב, שתפו אותנו ונתכנן יחד לוח זמנים מתאים בשאיפה להגיע למועד עם ספרים מודפסים ויפהפיים.

יום הולדת 100 מאיר ליפא לבנטון

כמה עולה הפקת ביוגרפיה?

תלוי לאיזו תוצאה אתם מכוונים ומהו התקציב שלכם. חבילות ההפקה שלנו תוכננו כדי להתאים כמעט לכל תקציב ולכל היקף של סיפור חיים. לקוח אחד יבחר להשקיע סכום של כמה אלפי שקלים עבור הפקת מיני ביוגרפיה ולקוח אחר יבחר להשקיע כמה עשרות אלפי שקלים עבור הפקת ביוגרפיה מקיפה הכוללת עשרות שעות ראיונות. האפשרויות מגוונות ודינמיות - דברו איתנו ונבחן מה מתאים לכם.

מה זה רובין הוצאה לאור? למה קוראים לכם ככה?

על השאלה הזו כבר נענה לכם בטלפון:)